İmplant Fiyatları 2024'de Nasıl?

Gösterim: 2629

İmplantlar Neden Pahalı?

İmplantların neden pahalı olduğu ve implant fiyatları 2024 yılında nasıl olacağı konusunda bilgilendireceğiz. İmplant fiyatları konusunda ilk bakmamız gereken yer implantın yapıldığı meteryal olan titanyumdur. Titanyum özelliği itibariyle çene kemiğine uyumlu ve aynı zamanda pahalı olan kıymetli bir metaldir. Ülkemizdeki implantların çoğu ithal olduğu için döviz kurları implant fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca implant fiyatları 2024 yılında küresel düzeyde yaşanan enflasyon nedeniyle yükseleceği ön görülmektedir.

Diş hekimliğinde "prostetik diş cerrahisi" alanına giren implant’ın başarılı sonuçları sebebiyle her geçen gün kullanımı artmaktadır. Ancak birden fazla değişkenin etkili olduğu ve bu değişkenlerin sistemli bir şekilde kontrolunu gerektiren zahmetli ve masraflı bir süreci de beraberinde getirmektedir.

 

Bu Kıymetli Metal’i Daha Yakından Tanıyalım.

Titanyum

İmplant Fiyatlari 2022

Adı: Titanyum

Sembolü: Tİ

Atom Numarası: 22

Atomik Yığını: 47.867

Erime Noktası: 1668 °c

Kaynama Noktası: 3287 °c

Proton ve Elektron Sayısı: 22

Notron Sayısı: 26

Bulunuşu: 1791 William GREGOR

 

Özellikleri:

 • Titanyum insan vücudunda alerji yapmaz.
 • Çelik kadar dayanıklı ve paslanmaz çeliğin özgül ağırlığından %75 daha hafif
 • Titanyum kırılmaya ve bükülmeye karşı mekanik dayanıklılığı çok yüksektir.
 • Titanyum çok kuvvetli bir paslanmazdır. Korozyona karşı paslanmaz çelikten daha dayanıklıdır.
 • Titanyum çok yüksek derecede ısıya dayanıklıdır. Erime derecesi: 1650 °c
 • Titanyum, birçok kuvvetli kimyasal'dan etkilenmez.

 

Etkilenmediği kimyasallardan bazıları:

 • Nitrik asit - kromik asit - asetik asit
 • Kalsiyum klorid - amonyum klorid
 • Kostik soda
 • Deniz suyu
 • Sülfür dioksit vs.

 

İmplant ve Diş Hekimliği

İmplant kısaca kök formundaki titanyum malzemenin çene kemiği içine yerleştirilmesidir diyebiliriz. Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacıyla yerleştirilen ve organizma içinde herhangi bir yan etkisi olmayan titanyum implantlar iyileşmesini tamamlayıp kemik dokusu tarafından kabul edilirler. 

Bir diş gibi görev yapan implantlar metal veya porselenden yapılan plak, vida ve çivilere denir. Son yıllarda artan implant uygulamasının başarı oranı %99 gibi yüksek bir rakama ulaşmıştır.

İmplanttan önce genelde dişsiz olarak dünyaya gelen insanlar öldüklerinde de yine dişsiz kalıyorlardı. Günümüzde ise insanlar ağızlarında implantla ölüyorlar… organizma bunu reddetmiyor. Hayatınızın sonuna kadar garantili olarak kullanabiliyorsunuz. (Bakınız, İmplant Diş Tedavisi)

Yaşı ilerlemiş hastalarda ise 10-15 yıl sonra kemik seviyesinde azalma olursa yine aynı implantı daha derine yerleştirilerek kullanımına devam edilmektedir. Aslında insanoğlunun implantla tanışması zamanımızdan 6 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Arkeolojik kazılarda bulunan kafataslarından anlıyoruz ki, insanlar dişlerini kaybettiği zaman yerine yonttukları taşları ve hayvan kemiklerini koymuşlar.

 

Titanyum Pahalı;

Günümüzdeki anlamda implanta geçiş ise 20. Yüzyılın başlarında olmuştur. Sadece uzay kapsüllerinde kullanılan titanyumun özgül ağırlığının kemiğe çok yakın olduğu görülmüş ve tıp alanında kullanımının önü açılmıştır.

Titanyumun kemiğine bu kadar uyumlu olması sebebiyle çene kemiği yeterli olan herkese implant yapılabilir. Fakat implantta kullanılan titanyum %99,9 saflıkla elde edilen çok ileri bir endüstri ürünüdür. Bu yüzden muayenehaneye giriş fiyatları oldukça yüksektir. Şu anda kullanılan implantlar hemen yükleme teknolojisiyle üretilmektedir. Yani implant yapılan bir hasta hemen yemek yemeğe başlayabilir. Ancak üst yapıların yapılabilmesi için (implantın üzerine porselen diş) implantın kemikleşmesi gerekir. (Bakınız, Zirkonyum Diş Kaplama) Bunun için 1-4 ay arasında (bazı implant markaları 1 ay içinde iyileşmektedir.) beklemek gerekir.