Diş İmplantı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gösterim: 1465

İmplant Sonrası Ağrı ve Şişlik

İmplantlar genellikle 3 ay sonra kemik ile kaynaşmış olur ve implant üzeri açılarak diş yapımına başlanır. Sinüs yükseltme işlemi yapıldığında bu süre 6 ay olarak uygulanır. Ancak özel implant ve teknikler sayesinde 72 saatte implant veya anında hızlı implant dediğimiz yeni teknik sayesinde implantın tamamlanma süresi 3 güne kadar düşmüştür. belli şartlarda yapılan bu implant ile ilgili daha fazla bilgi için: Hızlı İmplant Tedavisi

Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi muhtemel bir sonuçtur. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat etmelisiniz.

Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.

36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz) ile 1 dk gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasında 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.

İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi son derece önemlidir.

Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanmaya dikkat ediniz.

İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız. 

İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta ve göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. Bu nedenle izlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, birkaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarıda olacak şekilde uyumanız tedaviyi hızlandırır. 

Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafta kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmez. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk iki hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız. 

Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz. 

İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.

Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır. 

Tüm bu uyarılara dikkat edildiği taktirde tedavi süreci kolaylaşacak ve daha ağrısız bir dönemin tadını çıkarabileceğinizi unutmayın. (Bakınız: İmplant Tedavisi)