Zirkonyum Diş Kaplama

Gösterim: 63523

Zirkonyum Diş Fiyatları Ankara

Zirkonyum klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metal yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır. Hem estetik hemde sağlam olması sebebiyle en pöpüler diş kaplama malzemesidir. Estetik kaplamalar arasında en çok uygulanan kaplama türü zirkonyum kaplamalardır. (1.grup İller)Ankara Zirkonyum Diş Fiyatları; 2024 yılı için 12.610TL olarak 1. grup illerde TDB tarafından belirlenmiştir. TDB Listesinde "Tam seramik kuron" olarak geçen Zirkonyum Fiyatları 2024 yılında döviz kuruna ve kliniklerin bölgeleri ve fiyat politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Zirkonyumun diş eti uyumunun yüksek olması onu öne çıkaran diğer bir özelliğidir. Zirkonyum esaslı porselenler ön dişlerde estetik ve doğal görünümü sağlarken diğer taraftan da arka dişlerde kullanılabilecek dirençli olmaları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmekte ve diş hekimleri tarafından güvenle kullanılmaktadır.  Zirkonyum destekli sistemler metal destekli kaplamalarda yaşanan sorunları ortadan kaldırıp hasta ağzında doğal ve estetik görünüm yaratarak kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Klasik diş kaplama yönteminde dayanıklılık sağlamak için porselen dişin altyapısında metal kullanılmaktaydı. Ancak metal destekli kaplamaların diş eti uyumundaki sorunlar, sıcak soğuk hassasiyetinin fazla olması gibi bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları bilindiğinden, metal yerine kullanılabilecek alternatif materyal araştırmalarına gidildi. Aslında aranan bu maden daha önce de tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullandığı zirkonyum madeniydi. Zirkonyum'un metal yerine kullanılmaya başlamasıyla diş hekimliğinde yeni bir devirde açılmış oldu. Zirkonyum fiyatları her ne kadar metale göre pahalıysa da bu fark kazanılan estetiğin yanında önemsenmemektedir.

 

Zirkonyum'un üzerine porselen konularak yapılan kuron(kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak diş hekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır. Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır. Aşağıdaki görselde ışık testi bulunmaktadır. koyu renkli olan metal destekli kaplamadır.


Zirkonyum Diş Özellikleri Işık Geçirgenliği

Zirkonyumun Avantajları Nelerdir?

  • Soğuk sıcak karşı hassasiyetinin olmaması
  • Alerjiye neden olmaması (dokuyla tam uyumludur.)
  • Renginin mat veya donuk olmaması (opak değil)
  • Diş eti uyumunun kusursuz olması
  • Hijyenik olması (yüzeyinde mikroorganizma tutuculuğunun daha az olması)
  • Vücut dokular ve ağız dokularıyla tam uyumlu olması

 

Zirkonyum Kaplama Nerelerde Kullanılabilir;

  • Tek diş kuron kaplamalarında
  • Eksik arka dişler için hazırlanan köprülerde
  • İmplantlı tedavileri kron - köprü çalışmalarında alt yapı olarak. (Bakınız: İmplant Tedavisi)

 

Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum Nasıl Uygulanır;

Öncelikle dişlerden ölçü alınır. Alınan ölçüye göre model hazırlanır ve model üzerinde dişlerinizin bir mum modeli oluşturulur. Bu model optik okuyucu vasıtasıyla bilgisayar ortamına alınır. Modelden alınan bu bilgiler yazılım aracılığıyla düzenlenir. Sonraki aşama ise hazır olan taslağın zirkonyum oksit bloğa aktarılmasıdır. Kazıyıcı cihaz zirkonyum bloğu verilen bilgilere göre hatasız bir şekilde aşındırarak dişlerinizin alt yapısına son şeklini vermektedir. Fırınlama aşamasından sonra zirkonyum alt yapılar üzerine uygun renkte seramik porselen ekleyerek çalışmayı bitirmektedir.

Bilgisayar ve yazılım destekli bu yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum oksit sayesinde metal kullanmadan güçlü ve estetik kaplama ve restorasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.

 

Hasta ve Hekim Açısından Avantajları Nedir?

Uygulama zamanı kısalmıştır. İstenirse kişiye bir günde yeni bir gülüş kazandırılabilir.  Dişin estetik kalitesi çok yüksek, ışık geçirgenliği ve duruşu  doğal diş gibidir. Kullanılan porselen blokları daha önceden fabrika şartlarında hazırlanmış porselen blokları olduğu için materyalin fiziksel özellikleri değişmez  hata paylarını minimuma indirilmiştir. Ara aşamalar azaldığı için hekime zaman kazandırır.


Zirkonyum başta kalça eklem protezleri olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi veya zararının olmadığı, alerji yapmadığı saptanmıştır. Zirkonyum, yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Ayrıca ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

 

Zirkonyum Dişte Sıcak-Soğuk Hassasiyeti?

Hayır, sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez.Çünkü Zirkonyum Oksitin ısı yalıtıcı özelliği vardır.

 

Zirkonyum Diş Alerji Yapar mı?

Hayır, Zirkonyum Oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.

 

Diş Etlerin de Çekilme Olur mu?

Hayır,yapılan araştırmalarda diş etleri ile mükemmel uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Elbette yaşla birlikte doğal olarak gelişen dişeti çekilmesini durduramaz. hazırlanan kaplamalar diş ve diş etiyle son derece uyumlu olacağı için diş eti iltihabına bağlı diş eti çekilmesi gelişmeyecektir. (Bakınız: Diş Eti Çekilmesi)